Jesteś tutaj

Forum kooperacji firm pod Szrenicą -aktualizacja

Kategoria: 
Wydarzenia

Organizatorem 24 Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Szklarskiej Porębie w dniu 29 listopada, była Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze. Jego głównym celem była tradycyjnie - popularyzacja możliwości gospodarczych małych i średnich firm z Polski, Czech i Niemiec, wraz z wymianą ofert handlowych i pozyskiwaniem partnerów do rozwoju i nowych kontraktów.

„W biznesowych spotkaniach 24. Forum Kooperacji Firm zorganizowanym przez jeleniogórski KARR w Szklarskiej Porębie uczestniczyło 130 przedstawicieli firm (ok. 30 podmiotów czeskich, ponad 30 – niemieckich i prawie 70 polskich) z różnych branż, m.in.: budowy maszyn i urządzeń, motoryzacyjnej, obróbki tworzyw sztucznych i metalu, IT, automatyzacji i elektroniki. Dyskutowano na sesjach, podczas których przedstawiano swoje oferty i pomysły - na międzynarodową współpracę.

- Jesteśmy tu po raz drugi. W ubiegłym roku poznaliśmy na Forum firmę z Czech, z którą podjęliśmy współpracę. Czeski kontrahent zajmuje się obecnie serwisowaniem naszych maszyn – mówi Beata Kłos z firmy Sitech z Polkowic. To duży dostawca foteli dla aut z koncernu Volkswagena.

- Jestem już po dwóch spotkaniach. W tym roku poznałam interesującą firmę czeską, która specjalizuje się m.in. w spawaniu laserowym i zagadnieniach związanych z tekstyliami. Liczymy na współpracę w zakresie badania, jakości naszych produktów – dodaje Beata Kłos.

Nowych kontrahentów na Forum szukał m.in. Mariusz Fedoruk z wałbrzyskiej firmy Eco Fix – producenta opakowań z tektury. - Spotkania bezpośrednie to najlepsza forma nawiązania kontaktu, stąd nasza obecność na Forum – powiedział.

Do Szklarskiej Poręby przyjechali także przedstawiciele spółki spedycyjnej Droper Logistic ze Świebodzic. To już „weterani” Forum, bo są tu już po raz piąty.  - Podczas poprzednich edycji pozyskaliśmy kilku klientów, z którymi współpracujemy do dziś. Z naszego doświadczenia wynika, że Forum jest ważną inicjatywą, na której warto być obecnym - uważa Lilianna Źylska-Dłużniewska, prezes zarządu Droper Logistic. – Ważne jednak, by wcześniej przygotować się do rozmów z potencjalnymi klientami, by podczas spotkań zaproponować już konkretne rozwiązania.”

 

Wydarzeniem 24. Forum Kooperacji Firm było podpisanie w obecności marszałka województwa C. Przybylskiego - umowy o współpracy Karkonoskiej Agencji Rozwoju regionalnego - z białoruską Wolną Strefą Ekonomiczną „Brześć”. Podpisy złożyli prezes zarządu KARR S.A. - Piotr Miedziński oraz Oleg Chwaljuk - zastępca przewodniczącego administracji strefy „Brześć”.

WSE „Brześć” jest pierwszą specjalną strefą ekonomiczną w Republice Białorusi, która powstała 21 lat temu. Ma ok. 107 km kw. powierzchni. Działki inwestycyjne zlokalizowane są w Brześciu i regionie brzeskim. Przedsiębiorcy inwestujący na terenie WSE „Brześć” mogą liczyć na ulgi: celne, podatkowe i inne udogodnienia. Rezydenci WSE m.in. nie odprowadzają cła i podatku VAT od sprzętu, surowców i materiałów, które są wwożone na Białoruś dla potrzeb produkcyjnych.

W strefie działa obecnie 75 przedsiębiorstw, ich nakłady inwestycyjne przekroczyły 1,2 mld EURO. Są to firmy z branży: chemicznej, petrochemicznej, budowy maszyn oraz obróbki metali i drewna, spożywczej, farmaceutycznej i elektronicznej. Zatrudnienie znalazło w nich ponad 21 tys. osób. Na terenie WSE „Brześć” pracuje obecnie 12 przedsiębiorstw z udziałem kapitału polskiego.

Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze i Wolna Strefa Ekonomiczna „Brześć” chcą wspólnie kojarzyć białoruskich i polskich przedsiębiorców.

- Strony będą wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorców, wspomagać poszukiwanie partnerów dla wspólnych przedsięwzięć, a także świadczyć usługi reklamowo – informacyjne zgodnie z zainteresowaniem przedsiębiorców i organizacji obu krajów – zapisano w umowie.”

Organizator: Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

ul. 1 Maja 27, 58-500 Jelenia Góra te.  75 75-27-500, 75 75-22-794,  e-mail: biuro@karr.pl

J.S.