Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Dom, Ogród

Tradycje Bożego Narodzenia – czemu dzielimy się opłatkiem

Bożonarodzeniowy okres to mnóstwo tradycji i zwyczajów, które od lat są z nami. Dużo osób nie wyobraża sobie zupełnie wigilii bez łamania się opłatkiem, i rzeczywiście we wszystkich domach te niewielkie, białe chlebki po prostu są. Bowiem opłatki to po prostu mąka zmieszana z wodą, a następnie wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu.

Znaczenie opłatka jest bardzo duże, a jego spożywanie rozpoczęło się już w pierwszym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek stał się symbolem komunii duchowej, zabierać go też zaczęto dla osób, które nie mogły z różnych przyczyn brać udziału w nabożeństwie.

Wraz z upływem czasu stał się też symbolem wigilijnego pojednania, co ciekawe nie jedynie w naszym kraju, ale też wielu innych. Zwyczaj łamania się opłatkiem jest bowiem praktykowany również na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech. Produkcja opłatków nie jest skomplikowana, ponieważ składają się one jedynie z dwóch składników, czyli wody i mąki.

Po dobrym zmieszaniu taka masa prasowana jest następnie na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w piecu. Później płaty te są cięte, pakowane i przesyłane do sklepów i kościołów. Typowe opłatki na święta mają kolor biały, i właśnie takie goszczą na wigilijnych stołach, lecz dostać je też można w różnych kolorach, przeznaczone dla zwierząt. Często na opłatkach są tłoczone rozmaite motywy, odbywa się to za pomocą odpowiednich matryc. Takie motywy przeważnie mają charakter religijny, ale też spotyka się świeckie, przykładowo rośliny czy budynki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To powinno ci się spodobać:

Dodaj komentarz